Wiedza na temat opon wśród polskich kierowców nie jest na najwyższym poziomie. Wiedzą oni, że trzeba mieć na kołach założone coś z wyższej półki, np. opony Kormoran Gamma b2, aby zarówno przyczepność, jak i zużywanie się opon były na odpowiednim poziomie.
Mało kto jednak pamięta o tym, że opony tak samo, jak inne elementy samochodu, należy poddawać okresowemu sprawdzaniu i konserwacji. Jak to realizować?
Sprawdzanie opon
Sprawdzanie stanu opon sprowadza się tak naprawdę do tego, aby przynajmniej raz na tydzień sprawdzić w nich ciśnienie, oraz około raz na miesiąc dokonać w warsztacie wulkanizacyjnym wyważenia kół.
Nie ważne czy ma się oponę Kormoran Gamma b2, czy też inny model, takie działania są właściwie zwykłym abecadłem każdego kierowcy i właściciela samochodu. Te bardzo proste kontrole wpływają nie tylko na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale również na portfel, ponieważ zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do wyższego spalania, a nawet do uszkodzenia układu zawieszenia.
Konserwacja opon
Kontrole wyważenia i ciśnienia to jednak nie wszystko, co powinien robić kierowca z myślą o swoich oponach.
Równie ważne jest to, aby stosować do ich konserwacji określonej jakości środki pielęgnacyjne. Nie chodzi tu jednak tylko o to, aby czyścić opony i dbać o ich estetykę.
Środki chemiczne, którymi należy się posługiwać, mają bezpośredni wpływ na szybkość zużywania się opon, oraz na ich kondycję, czyli bezpośrednio przekłada się to na przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy.
Dobrze jest w taki sposób zadbać o opony przynajmniej raz na miesiąc podczas mycia całego samochodu.