Apteczka stanowi podstawowy zestaw opatrunków, lekarstw i różnych akcesoriów przydatnych w różnych sytuacjach. Wyposażenie apteczki różni się w zależności od zastosowania. Na przykład apteczka domowa różni się nieco od apteczki samochodowej, która może okazać się bardzo przydatna podczas jazdy. Co powinno się w niej znaleźć i czy jej posiadanie jest obowiązkowe?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?
Przepisy dotyczące tego, co musi być w pojeździe samochodowym reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań technicznych pojazdów samochodowych oraz zakresu wymaganego wyposażenia. Zgodnie z tą ustawą pojazdy muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę proszkową.
Apteczka doraźnej pomocy medycznej jest jednak obowiązkiem w wyposażeniu autobusów, taksówki, samochodów ciężarowych przystosowanych do przewożenia osób i pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy.
Apteczka samochodowa jest zatem nieobowiązkowa, jednak warto ją mieć ze sobą w aucie. Przede wszystkim ze względów zdroworozsądkowych, dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników dróg. Lepiej posiadać apteczkę w samochodzie i nigdy jej nie używać, niż żałować, że nie ma jej w nagłym przypadku.
Co powinno mieścić się w apteczce samochodowej?
W Polsce nie ma przepisów regulujących dokładnie to, co powinno znajdować się w samochodowej apteczce. Niemniej jednak samochodowe zestawy pierwszej pomocy powinny być tak skompletowane, aby były zgodne z europejską normą DIN 13164, według której apteczka samochodowa powinna zawierać m.in.: kilka rodzajów opatrunków indywidualnych, zestaw plastrów, przylepce, opaski elastyczne o różnych rozmiarach, kompresy, nożyczki, koce ratunkowe, chusteczki nasączone, ustniki do sztucznego oddychania.